پرسش و پاسخ

پستتوسط peyman » يکشنبه 12 آبان 1392, 6:26 pm

دوستان عزیز این تاپیک به صورت موقت درست میکنم تا تبادل اطلاعاتی داشته باشیم..

سوال) اینکه این ستون های مورب که تو عکس زیر هست.....دقیقا چه نقشی رو تو سازه ایفا میکنه و اینکه هدف از طراحی چنین ستونی چیست(بیشتر برای چه نوع از حالت نیرو میباشد)؟؟
(این عکس مطلق به اجودانیه تهرانه)
تصوير تصوير
نها راه کشف ممکن ها ، رفتن به ورای غیر ممکن ها است . . .(آرتور کلارک)
peyman آفلاين


 
پست ها : 3
تاريخ عضويت: سه شنبه 30 مهر 1392, 3:45 pm
محل سکونت: تهران

پستتوسط shakermontazer » دوشنبه 13 آبان 1392, 9:37 pm

دوست عزیز ابتدا سلام
از اینکه برای پرسشهای متفرقه بخشی در نظر گرفته نشده بود و مجبور شدید در این بخش که مربوط به تکنولوژی بتن است سوال را مطرح کنید پوزش می‌خواهم و مشکل را با ایجاد انجمن پرسشهای متفرقه اصلاح کردم در سالهای اخیر بر اساس ضوابط شهرسازی جهت امکان عبور نور به فضاهای عمومی شهری بحث هرمی ساختن ساختمانهای بلند مطرح شد و ابعاد ساختمان در ارتفاع کاهش می‌یافت. بعضی از مواقع نیز برای زیبایی جداره بیرونی سازه چنین حرکتهایی می‌شود که در تصاویر ارسالی نیز دیده می‌شود.
اعضای مایل رفتار دستک فشاری دارند. این اعضا مانند ستون بتنی طراحی می‌شوند. برای طراحی این سازه‌ها استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر etabs پیشنهاد نمی‌شود زیرا اعضای مایل در این نرم‌افزار بادبند شناخته می‌شوند. در مناطق لرزه‌خیز استفاده از این اعضا به عنوان اعضای قاب خمشی صحیح نیست. در ساختمانهای بلند معمولا سیستم باربر جانبی دیوار برشی و یا سیستم دوگانه دیوار و قاب خمشی است و این اعضا باید بار ثقلی را تحمل کنند.
پس از طراحی سازه به صورت عرف، این ستونها به صورت دو سر مفصل مدل شده و سازه مجدد طراحی می‌گردد با این کار اثر باربری خمشی جانبی این اعضا حذف و باقی سازه برای تمام نیروهای زلزله طرح مجدد می‌گردد. در سازه‌های فلزی رفتار بهتری دارند.
تصوير
تصوير
ندانستن عیب نیست، نپرسیدن عیب است. اگر پاسخی روشن نیست مجدد سؤال کنید. موفق و پیروز باشید.
shakermontazer آفلاين

نماد کاربر
بنیان گذار سایت
 
پست ها : 149
تاريخ عضويت: دوشنبه 22 مهر 1392, 3:16 pm


بازگشت به تکنولوژی بتن

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

cron